Zapraszam do mojego wideo, w którym będzie o pomiarze mocy w pedałach.

Po co jest potrzebny pomiar mocy w rowerze? Dla osób jeżdżących rekreacyjnie i dla przyjemności to tylko gadżet i absolutnie zbędny wydatek. Dla trenujących to rzecz niezbędna albo wręcz obiekt marzeń. Decydując na mierzenie watów lepiej wybrać pomiar w korbie czy pedałach? Sprawdzam obustronny czujnik Garmin Vector 2.

Zaczynamy standardowo od prostej instalacji. Odkręcam stare pedały i w ich miejsce wkręcam ze ściśle określonym momentem Vectory. Na pierwszy rzut niczym się nie różnią od standardowych SPD. Jednak ta wersja pomiaru od Garmina wymaga jeszcze dołożenia specjalnych nadajników, dokręcenia wszystkiego z odpowiednim momentem oraz wykonania należytej kalibracji. Całość zajęła mi nie więcej niż 15 minut, co jest jedną z największych zalet tego typu rozwiązań. W dodatku pedały można swobodnie przekładać pomiędzy rowerami. Vector jest kompatybilny z blokami Look, przez co nie muszę wprowadzać modyfikacji w swoim obuwiu. Warto podkreślić też fakt, że konstrukcja pedałów jest cięższa od standardowych o 40 gramów na stronę i jest w pełni rozbieralna. Istnieje możliwość pełnego serwisu lub wymiany części – począwszy od łożysk, skończywszy na całej obudowie. Najcenniejsza w tym jest oś, w niej zamontowano czujniki tensometryczne. Bateria i cała elektronika znajduje się w zewnętrznym module, który jest zarazem największą wadą drugiej generacji Vectorów. Jej następca jest już go pozbawiony, a całość zmieszczono w pedałach.

Jeśli to wideo było dla Ciebie przydatne i chcesz wesprzeć moją działalność, to zapraszam do mojego sklepu na https://www.prawie.pro oraz Instagram: https://www.instagram.com/prawie_pro/

Do tej pory miałem okazję monitorować waty jedynie za pośrednictwem lewego ramienia korby. To bardzo dobre i nieco tańsze rozwiązanie, jednak ma jeden dość poważny minus. Dane są pobierane i skalowane jedynie z lewej nogi. Tymczasem wielu z nas cierpi na dysproporcje siły mięśniowej, co może stale przekłamywać wyniki. Dlatego moim zdaniem największą wartością dodaną pomiaru Garmina jest niezależne monitorowanie siły obu kończyn. Tym bardziej jeśli tak jak ja macie w swojej historii poważniejsze kontuzje.

Dzisiaj moim środowiskiem testowym będzie domowy trenażer i Zwift. Na nim dzisiaj wykonuję krótkie sprinty przy trybie ERG. Pedały komunikują się poprzez ANT+ równocześnie z kilkoma urządzeniami. Jednocześnie dane są trawione przez Edge 1030 i samego Zwifta z pominięciem pomiaru w trenażerze. Pod warunkiem prawidłowej kalibracji daje mi to jeszcze więcej możliwości optymalizacji treningu. Vector bowiem analizuje także naszą technikę pedałowania poprzez pomiar momentu obrotowego w poszczególnych fazach deptania w pedały. Widzę, że w tym zakresie przede mną jeszcze sporo pracy. Drugi ważny parametr to wspomniany już balans lewej i prawej nogi. Tutaj przyszło spore zaskoczenie – lewa strona okazuje się o 3% mocniejsza. To mnie bardzo cieszy i utwierdza w przekonaniu, że odpowiednia rehabilitacja na rowerze jest możliwa. W przeszłości ta noga była o wiele słabsza.

Podoba mi się też tak głęboka integracja Vectora z licznikiem Edge i platformą Connect. W moim panelu pojawiły się nowe raporty. Uwzględnia się tutaj nawet czas spędzony na stojąco, pełne podsumowanie faz pedałowania czy nawet prawidłowe ustawienie bloków. Widać wyraźne przesunięcie lewego buta wynikające z fittingu lekko koślawej kostki. To jest już prawdziwa pornografia liczbowa dla najbardziej zaawansowanych zawodników.

Teraz oczywiście pojawią się setki pytań po co wydawać około 5000 zł na takie pedały? Jeśli nie wiesz czy dane o mocy, proporcjach, fazach czy kadencji Ci się przydadzą to oznacza, że pomiar mocy nie jest ci potrzebny. Te liczby posłużą wyłącznie osobom aktywnie trenującym w oparciu o FTP, startującym w zawodach, albo tym, którzy będą mięli niesamowitą przyjemność ze zbierania absolutnie wszystkich statystyk. Na korzyść Vectorów działa oczywiście bardzo zaawansowana integracja z innymi rozwiązaniami Garmina. Tego nie dadzą w pełni rozwiązania innych producentów. To z kolei przekłada się na jakość treningu oraz jego optymalizację. Mam tu na myśli zwłaszcza poprawę techniki pedałowania.

Dużo więcej w wideo, do którego obejrzenia serdecznie zapraszam.

Prawie.PRO Made in Poland

(7) 0,00 
?
(67) 89,99 
?
(160) 379,99 
?
-9%
(5) 309,00 
?
(19) 319,99 
?
Druga para -9%
(21) 95,59 
?
Z dedykacją
(64) 89,99 
?

YouTube Prawie.PROWszystie filmy

Poznaj kolekcję Prawie.PRO

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *