Jeśli to wideo było dla Ciebie przydatne i chcesz wesprzeć moją działalność, to zapraszam do mojego sklepu:  https://www.prawie.pro  na mój Instagram:  https://www.instagram.com/prawie_pro/ lub Facebook: https://www.facebook.com/leszekprawiepro/  a także do zakupu mojej książki: https://www.empik.com/prawie-pro-wygraj-siebie-lech-sledzinski,p1320924407,ksiazka-p

Zapraszam do mojego wideo, w którym będzie o jeździe “na kole”.

Wiesz dlaczego kolarze podczas zawodów zawsze trzymają się razem w peletonie? Ze względu na opór powietrza. Warto wypróbować tak zwaną “jazdę na kole”, aby przekonać się ile to daje oszczędności mocy.

Chowając się za plecami prowadzącego grupę zmniejszasz swój opór aerodynamiczny o 30%. Jadąc jako 4 osoba w peletonie zyskujesz już 38%. To oczywiście nie oznacza, że będziesz o 1/3 szybszy, bo Twoja masa, opory toczenia czy ukształtowanie terenu pozostaje bez zmian. Nie mniej trzeba przyznać, że największą przeciwnością każdego kolarza jest powietrze w którym się przemieszcza czyli aerodynamika.

Grupa kilku osób jest w stanie utrzymać o wiele wyższą średnią prędkość, niż rowerzysta jadący ten sam dystans indywidualnie. Między innymi z tego powodu zawodowy peleton osiąga tak zawrotne prędkości podczas zawodów.

Rzecz jasna w każdym peletonie, nawet amatorskim ważna jest dyscyplina i dobra organizacja współpracy. Musicie ustalić co jaki interwał następuje zmiana prowadzącego, który bierze na siebie 100% oporu powietrza. Weź pod uwagę przykładowy schemat na dystansie 15 km, który z łatwością można skalować.

0-3 km: Skład = Kolarz A + Kolarz B + Kolarz C + Kolarz D
3-6 km: Skład = Kolarz B + Kolarz C + Kolarz D + Kolarz A
6-9 km: Skład = Kolarz C + Kolarz D + Kolarz A + Kolarz B
9-12 km: Skład = Kolarz D + Kolarz A + Kolarz B + Kolarz C
12-15 km: Skład = Kolarz A + Kolarz B + Kolarz C + Kolarz D

W tym przypadku schemat opiera się na interwale zmian trzech kilometrów oraz czterech uczestnikach peletonu. Im częstsze zmiany, większy skład, tym większy potencjał do uzyskiwania wyższych średnich prędkości.

Przy planowaniu wyprawy weź także pod uwagę poziom wytrenowania wszystkich osób. Słabsi powinni częściej zajmować ostatnie pozycje peletonu, celem równomiernego rozłożenia sił. W końcu chcecie do planowanej mety dotrzeć w niezmienionym składzie.

Jazda w taki sposób to idealny sposób na trening interwałowy. Wytężona praca na czele peletonu idealnie przeplata się z okresem odpoczynku na tyle załogi.

Jada na kole ma oczywiście także swoje wady – jest męcząca ze względu na konieczność dużego skupienia. Kolarz musi się skupiać nie tylko na kole poprzedzającego zawodnika, ale także wybiegać wzrokiem nieco dalej, aby zawczasu rozpoznać ewentualne zagrożenia. Z tego również względu Wasz “pociąg” powinien także jeździć poza miastem, na drogach o małej ilości skrzyżowań, przejść, a także po drogach o dobrej nawierzchni. Warto także wspólnie opracować procedury ostrzegania siebie nawzajem o wszelkich przeszkodach.

Dużo więcej w wideo, do którego obejrzenia serdecznie zapraszam.

Prawie.PRO Made in Poland

Druga paczka -8%
(19) 319,99 
?
PRO
(4) 395,59 
?
(160) 379,99 
?
(60) 149,99 
?
-17%
Druga para -9%
(2) 49,99 
?
(26) 98,59 
?
(10) 50,00 
?
PRO
(5) 395,59 
?

YouTube Prawie.PROWszystie filmy

Poznaj kolekcję Prawie.PRO

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *