Testy
Aktualnie czytasz:
Garmin Fenix 3 – opinie: Czy warto kupić profesjonalny zegarek sportowy z GPS za ponad 2000 zł?
0

Na rynku zegarków sportowych panuje ogromna konkurencja. Na dobrą sprawę można bez problemu przebierać wśród ofert zarówno za 500 jak i 2500 zł. Dziś nieco o jednym z najdroższych egzemplarzy na polskim rynki.

Chcąc kupić zegarek sportowy musicie przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie dyscypliny sportu uprawiacie, jak często oraz ile chcecie wydać na ten „gadżet”. Jeśli np. raz w tygodniu biegasz, albo jeździsz na rowerze, wówczas odradzam zakup zegarka za więcej, niż 1000 PLN. Kupując coś droższego, najzwyczajniej w świecie nie będziesz miał szans na wykorzystanie wszystkich możliwości sprzętu.

Nieco inaczej ma się sytuacja w przypadku osób, które uprawiają wiele dyscyplin sportu, są mocno skoncentrowane na śledzeniu swoich wyników oraz trenują niemal codziennie. Właśnie dla takiego grona dedykowany jest Garmin Fenix 3.

img_3715-1Zegarek jest niezwykle zaawansowanym monitorem naszej aktywności. Obsługuje praktycznie wszystkie rodzaje dyscyplin. Od biegania, przez pływanie, rower, ergometr, narty, aż po triatlon, wiosłowanie czy nawet grę w golfa. Do tego istnieje możliwość tworzenia własnych dyscyplin, jak choćby jazdę na rolkach. Przy tym obsługuje GPS oraz Glonass.

Dodatkowo Garmin Fenix 3 posiada monitorowanie snu, kroków a nawet ciśnienia atmosferycznego i temperatury. Wspomnieć także należy o licznych rozszerzeniach, które można pobrać z sieci za pośrednictwem Garmin Connect. Za pomocą tej aplikacji istnieje możliwość pełnej customizacji wyglądu i funkcjonalności zegarka.

Oczywiście nie sposób sprawdzić wszystkie możliwości Garmin Fenix 3, bowiem ja, tak jak większość z was uprawia dyscypliny zorientowane wokół triatlonu – bieganie, pływanie oraz jazdę na rowerze. Jednak zapewniam – sprawdza się świetnie, w szczególności w tych trzech podstawowych aktywnościach.

Pływanie

Kupując Garmin Fenix 3 szukałem zegarka głównie z myślą o pływaniu. Wówczas niemal każdego dnia pokonywałem na czas 100 długości, co dawało 2 km. Mój poprzedni zegarek niestety nie był dość precyzyjny i potrafił „gubić” nawet 10 basenów na takim dystansie, tym sposobem nieprecyzyjnie wskazując ewentualne postępy. To było bardzo demotywujące. Garmin zaskoczył mnie tym, że praktycznie się nie myli. Czasem zdarza mu się przeoczyć jeden nawrót, jednak nie wpływa to istotnie na cały mój trening. Najważniejsze, że mogę mu ufać i w pełni powierzyć liczenie dystansu na basenie.

Bieganie

Ten zegarek bez wątpienia jest stworzony do biegania zarówno na zewnątrz, jak również w pomieszczeniach zamkniętych. Garmin Fenix 3 nie tylko monitoruje wyniki, ale także posiada mnóstwo funkcji, dzięki którym poprawiamy swoją kondycję. Zegarek odczytuje nawet balans kroków, VO2Max i próg mleczanowy. Jest możliwość pobrania gotowych treningów, albo tworzenia ich samodzielnie. Naprawdę można mieć wrażenie, że biegnie z nami trener, który pilnuje, nawiguje i obiektywnie ocenia każdego dnia.

Rower

Gamin Fenix 3 może nam służyć zarówno podczas jazdy na trenażerze (ant+) jak również na zewnątrz. Podobnie jak w aplikacji „Bieganie” możemy zaplanować trening, monitorować jego postępy oraz szczegółowo analizować każdą aktywność. Zegarek współpracuje z miernikami mocy komunikującymi się po ant+ oraz czujnikami kadencji. Raporty są niezwykle szczegółowe i uwzględniają nawet VO2Max i FTP.

Bateria

Trenuję w ciągu tygodnia około 6-8 godzin. Przy takiej eksploatacji ładuję Garmin Fenix 3 co około 8 dni. Czas ten wydłuża się dwukrotnie zimą, kiedy częściej goszczę na basenie i trenażerze, przez co nie używam zbyt często GPS. Poza sezonem nie pamiętam kiedy ostatnio ładowałem zegarek. To ogromna zaleta Fenixa trzeciej generacji.

img_3791Komunikacja i społeczność

Zegarek raportuje wszystkie aktywności bezpośrednio na nasz telefon z aplikacją Connect. Istnieje także możliwość synchronizacji danych poprzez komputer (Windows oraz Mac). Nasze wszystkie dane są dostępne także poprzez stronę portalu społecznościowego Garmina. Tam jest możliwość porównywania swoich wyników z innymi, dołączenia na grup czy brania udziału w wyzwaniach.

Design

Mamy do wyboru kilka serii Fenix 3 różniące się np. szkłem lub też paskami. W każdym wariancie zegarek wygląda dobrze i raczej nie wyróżnia się na ręce, choć wiele osób by tego oczekiwało. Stonowana koperta to moim zdaniem kompromis za sprawą którego Garmin na każdej ręce będzie wyglądać dobrze, bez względu na to czy mamy na sobie garnitur czy dres.

Wyświetlacz

Nie do końca jest to smart watch, mimo posiadania kolorowego ekranu. Jego rozdzielczość jest dość słaba, jednak bardziej zaawansowana technologia zadziałałaby zabójczo na baterię. Mam też wrażenie, że sportowcy nie oczekują oszałamiających efektów wizualnych. Jeśli szukasz typowego gadżetu, wówczas skieruj się do Samsunga czy Apple. Pamiętaj tylko, że typowe smart watch’e nie posiadają tyle zaawansowanych możliwości sportowych.

Trwałość

Po roku codziennego użytkowania (24h na ręce) zegarek praktycznie nie nosi żadnych śladów eksploatacji (pomimo braku szafirowego szkła w moim egzemplarzu). Mój Garmin Fenix 3 ma przy tym dość trudne życie. Pot, chlor, sauna, skoki do wody, długie wyprawy rowerowe – z tym wszystkim dzielnie sobie radzi i nie narzeka.

W przypadku Garmin Fenix 3 ciężko jest ograniczyć test zegarka do jednej części. Opis wszystkich zaawansowanych funkcjonalności i rozszerzeń to temat na gruby podręcznik. Z tego względu obiecuję dokończyć historię tego zegarka wraz z podziałem na poszczególne dyscypliny sportowe. Na tym etapie, po roku użytkowania z pewnością jednak mogę Fenixa polecić wszystkim sportowcom, którzy oczekują niezawodności, precyzji oraz zaawansowania. Myślę tutaj zarówno o profesjonalistach, jak również kompletnych amatorach.

Plusy

Duża ilość obsługiwanych dyscyplin sportu
Precyzja pomiarów GPS
Dokładnie pomiary dla pływaków
Zaawansowane możliwości customizacji
Stabilność działania systemu
Bezproblemowa komunikacja poprzez BT, ANT+ i WiFi
Wytrzymała bateria
Solidne wykonanie
Ogromny wybór aplikacji i widgetów

Minusy

Niewielka rozdzielczość ekranu
Skomplikowana obsługa dla początkująych
Opcja pomiaru pulsu z nadgarstka za dopłatą (odmiana HR)
Nieco nudny design

Opinie
Ocena Redakcji
Ocena Użytkowników
Oceń tutaj
Design
Jakość
Cena do jakości
Ocena ogólna
Ocena Redakcji
Ocena Użytkowników
9 Oceny
Już oceniłeś, dziękujemy!
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
100%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%

Podziel się opinią

Design
Jakość
Cena do jakości
Ocena ogólna