Jajka to produkt, który ludzie jedzą od dobrych tysięcy lat. Nie ma co się dziwić. Jajko to dobre źródło pełnowartościowego  i łatwo przyswajalnego  białka. Jest to białko wzorcowe, zawierające wszystkie aminokwasy, także te, których organizm ludzki nie jest w stanie sam wyprodukować. Co więcej, jaja dostarczają nam całej palety witamin, takich jak: witamina A, E, D,  a także B2, B12. Ponadto, są źródłem kwasu pantenowego, fosforu, potasu, wapnia, magnezu, sodu, żelaza, miedzi, selenu i cynku. Jakby tego było mało zółtko jajka zawiera  beta- karoten i luteinę, która chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i poprawia wzrok. Jaja posiadają dobry dla nas skład tłuszczu. Jedno jajko zawiera 5 g tłuszczu, z czego jedynie 0,1 g to niekorzystne dla organizmu nasycone kwasy tłuszczowe. Pozostałe tłuszcze to nienasycone kwasy tłuszczowe, m. in.  kwasy omega-3 oraz omega-6.

Należy jednak pamiętać, że oprócz witamin, cennych minerałów i kwasów nienasyconych jajka (a dokładniej żółtka) zawierają  cholesterol.  Na szczęście nie są to duże ilości: w 100 g jajka znajdziemy ok. 200 mg cholesterolu, przy czym jedno jajko waży ok. 50- 60 g. Co istotne, wzrost cholesterolu jest uzależniony także od innych determinantów, jak np. nawyki żywieniowe, styl życia, wiek, stan zdrowia, waga, a także choroby i tendencje genetyczne. Możemy się spotkać z osobami jedzącymi dużo jajek, które nie mają problemów z cholesterolem oraz takimi, które mimo rygorystycznej diety muszą z nim walczyć.

Według dietetyków, osoby zdrowe mogą jeść od. 4-5 jajek w tygodniu. W tę ilość wliczamy także  jajka, które zostały wykorzystane do przygotowania potraw, jak np. ciasta, makarony. Co niektórzy twierdzą, że zdrowe osoby mogą zjadać 1-2 jajka dziennie, co w tygodniu daje nam nawet 14 sztuk. Osoby  z podwyższonym cholesterolem, chore na cukrzycę lub choroby układu krążenia mogą spożywać jedynie 1-2 jajek w ciągu tygodnia.
Podsumowując: jeśli nie jesteśmy chorzy i lekarz nie zabronił nam spożywania jajek zdecydowanie powinniśmy je jeść. Naturalnie, każdy z nas powinien znać swój organizm i wiedzieć na ile może sobie pozwolić. W tym wszystkim musimy pamiętać o jeszcze jednej, istotnej kwestii:  jajka mają działanie zakwaszające, dlatego należy je spożywać razem z warzywami, które wpływają na nasz organizm odwrotnie – czyli mają działanie zasadowe. Nawet jeżeli jestesmy zdrowi i nie mamy problemów z wysoikm poziomem cholesterolu, ważne abyśmy pamiętali o tej zasadzie. Równowaga jest ważna we wszystkim, także w tej sytuacji 🙂

Prawie.PRO Made in Poland

YouTube Prawie.PROWszystie filmy

Poznaj kolekcję Prawie.PRO

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *