Złamania mogą się przytrafić w każdej sytuacji, niestety również podczas jazdy na rowerze. Ze złamaniem koniecznie trzeba natychmiast udać się do lekarza, który ewentualnie nastawi złamaną kończynę i założy gips. Przez cały okres rekonwalescencji należy stosować się do zaleceń lekarza, a w razie wątpliwości zasięgnąć jego porady. Po zdjęciu gipsu przez dłuższy czas może się utrzymywać opuchlizna, jednak są sposoby na jej zminimalizowanie.

Skąd bierze się opuchlizna po złamaniu?

Opuchlizna występująca po złamaniu jest skutkiem procesów zachodzących w ciele, które wspomagają gojenie. Jest to związane również ze zmniejszeniem przepływu płynów w unieruchomionej części ciała i uszkodzeniem nie tylko kości, ale również innych tkanek. Poza tym w złamanej kończynie często występują stany zapalne, które mogą się utrzymywać przez dłuższy czas, w związku z czym opuchlizna może nie schodzić nawet na długi czas po wygojeniu złamania i zdjęciu gipsu.

Jak długo może się utrzymywać opuchlizna?

To zależy w dużym stopniu od ogólnego stanu zdrowia i miejsca złamania. Ma na to wpływ również sam proces rekonwalescencji i to, czy odpowiednio zadba się o złamaną kończynę. Zazwyczaj w przypadku niezbyt poważnego złamania, opuchlizna utrzymuje się około 2 – 3 tygodni, ale czasami może to trwać znacznie dłużej. W przypadku bardziej skomplikowanych złamań i zastosowania w procesie leczenia tak zwanego zespolenia, czyli wprowadzeniu do ciała elementów, takich jak blaszki czy druty, opuchlizna utrzymuje się znacznie dłużej. Poza tym na skórze często pojawiają się krwiaki, które mogą być widoczne nawet przez kilka lat po urazie. Opuchlizna również może pojawić się nie od razu, lecz kilka lat po złamaniu.

Jak skrócić czas występowania opuchlizny?

Procesu gojenia niestety nie da się znacząco skrócić, ale są pewne sposoby, dzięki którym rekonwalescencja może być nieco krótsza. Przede wszystkim nie należy nosić ubrań, które uciskają złamaną kończynę, ponieważ to jeszcze pogarsza sprawę. Trzeba więc przestawić się na luźną odzież, a w przypadku złamania nogi, zrezygnować również ze skarpet uciskowych. Nie należy również się nadwyrężać i wykonywać intensywnych ruchów. Dodatkowo pomóc mogą chłodne okłady i elewacja kończyn. W aptekach dostępne są również specjalne maści mające na celu łagodzenie opuchlizny, najczęściej mają one w składzie wyciągi z kasztanowca lub arniki. Poza tym po złamaniu dobrze jest podjąć rehabilitację, ponieważ tylko kontrolowane ćwiczenia pod okiem specjalisty zapewnią powrót do pełnej sprawności.

Prawie.PRO Made in Poland

Druga para -9%
-11%
First minute
(7) 1599,00 

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1599,00 

-18%
(15) 279,00 

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 279,00 

?
(3) 100,00 2500,00 
Z dedykacją
PRO
(9) 395,59 
?

YouTube Prawie.PROWszystie filmy

Poznaj kolekcję Prawie.PRO

Przeczytaj również:

2 thoughts on “Jak długo utrzymuje się opuchlizna po złamaniu?

  1. AnetkaS says:

    Mi bardzo pomogli  u dr Więcka. Pełny serwis, że tak powiem – rentgen, rezonans, lekarz, fizjoterapeuci, no wszystko co potrzeba. Polecam jak ktoś jest z Krakowa.

  2. Rafał says:

    Złamany nadgarstek lewy, kilka razy dość poważnie ubite obydwa, najpoważniejszym urazem zwichniecie stawu obojczykowo barkowego, operacja zespolenia bark obojczyk łopatka, więc wiem o czym mowa
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *