Gdy planujesz wymianę opon w Twoim jednośladzie, warto najpierw sprawdzić, jakie obręcze masz w rowerze oraz jakie opony są na tych obręczach zamocowane. Warto również zastanowić się, jakie masz wymagania co do opon oraz w jakich warunkach będziesz najczęściej jeździć.

Rozmiar opon – sposoby opisu

System ETRTO

Jest najlepszym ze sposobów opisu, ponieważ określa rozmiar opony dokładnie i jednoznacznie. W tym systemie rozmiar jest podawany w formie dwóch liczb, z których pierwsza oznacza szerokość opony, a druga jej średnicę wewnętrzną. Porównanie rozmiarów opony w systemie ETRTO gwarantuje dobre dobranie rozmiaru nowej opony.

System metryczny

W tym systemie rozmiar opony jest podawany przez trzy parametry, które zapisuje się przykładowo: 1x2A. Pierwsza liczba odpowiada za średnicę zewnętrzną, druga za szerokość opony, natomiast litera (może być to A, B lub C) za średnicę wewnętrzną opony.

System calowy

W tym systemie rozmiar i szerokość opony są podawane w calach. Nie jest to zbyt dokładny system, ponieważ nie uwzględnia średnicy wewnętrznej opony, a może się ona znacznie różnić w oponach o tej samej średnicy zewnętrznej.

Dobór szerokości opony

Poza średnicami opony, musi się zgadzać jej szerokość, ponieważ opona zbyt szeroka lub zbyt wąska nie będzie dobrze pasować do obręczy. Dostępne są tabele zawierające dopuszczalne szerokości opon, które będą pasować do szerokości obręczy. Również w tym przypadku do odczytania szerokości opony, najlepiej posłużyć się skalą ETRTO. Jeśli chodzi o szerokość obręczy – jeśli nie ma na niej oznaczenia, z którego możemy odczytać tę wartość, musimy zmierzyć szerokość jedynie wewnętrznej części obręczy, bez ścianek.

Wybór wysokości opony

Jest to parametr, o którym często zapominamy przy wyborze nowych opon. Jednak wybór opony o odpowiedniej wysokości jest niezwykle istotne, ponieważ jeśli opona będzie zbyt wysoka może zahaczać o inne elementy roweru lub stopy jadącego. Aby nie kupić opony o nieodpowiedniej wysokości, najlepiej jest zmierzyć wysokość starej opony.

Jakie opony do jakich zastosowań?

Gdy już ustalimy jakiego rozmiaru powinny być nasze opony, możemy zastanowić się, jakie parametry opon będą istotne, jeśli chodzi o komfort i bezpieczeństwo jazdy. Pierwszą ważną sprawą jest bieżnik, który decyduje o przyczepności roweru do drogi. W zależności od tego, po jakim terenie i jak intensywnie mamy zamiar jeździć, musimy wybrać odpowiednią wysokość bieżnika i materiał, z którego wykonana jest opona. Na rynku dostępne są również opony do specjalnych zastosowań, takie jak opony z kolcami, przeznaczone do jazdy w śliskich warunkach, na przykład po śniegu. Inne opony specjalne, to opony typu slick, które są całkowicie gładkie. Są one dobre do jazdy po asfalcie, jednak zupełnie nie nadają się na śliską lub mokrą nawierzchnię.

Prawie.PRO Made in Poland

YouTube Prawie.PROWszystie filmy

Poznaj kolekcję Prawie.PRO

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *