Aktualnie czytasz:
KOM, QOM, CR, PR, Trophy, Medal: Wszystko o odznakach w Strava
0

Zastanawiasz się co to jest KOM albo PR lub medal zdobyty w segmencie platformy Strava? Przychodzimy z wyjaśnieniem i to w języku polskim (tego w Strava ciągle brak!). Podpowiemy także w jaki sposób ustanowić kolejne swoje rekordy.

 

Update_to_Zendesk_article_for_new_achievements_-_Google_Docs 2

KOM, QOM i CR

Najwyższym odznaczeniem w Stravie jest KOM lub QOM. To tytuł King lub Queen of the Mountain – Króla wzniesienia lub Królowej (w zależności od płci). Obowiązują one na wzniesieniach. Na płaskich segmentach z kolei zdobywamy CR czyli Course Record. To oznacza, że w klasyfikacji generalnej jesteś liderem, bądź liderką. Nie jest to zadanie łatwe, zwłaszcza na popularnych segmentach. Jednak im trudniej, tym większa satysfakcja. Zwłaszcza, że Twój wynik (o ile pozwalają na to ustawienia Twojej prywatności) jest widoczny dla wszystkich pozostałych kolarzy. Tytuł QOM/KOM/CR jednak nie jest dany Tobie na wieki. Musisz pilnować czy ktoś nie skradł tobie tego trofeum!

Update_to_Zendesk_article_for_new_achievements_-_Google_Docs 3

Trophy 2-10

To puchary dla miejsc od 2 do 10 w generalce segmentu. To także spore wyróżnienie, jednak też nie jest dane na wieki. Jeśli stale nie będziesz poprawiać swojego wyniku, wkrótce może się okazać, że stracisz tę nagrodę.

Update_to_Zendesk_article_for_new_achievements_-_Google_Docs 4

PR i Medale Personal Top 3

PR to twój Personal Record (osobisty rekord) w danym segmencie. To odznaczenie nie ma wpływu na twoją lokatę w generalce. Warto pracować nad zdobywaniem nowych PR, bo to najlepszy wskaźnik rozwoju kondycji. Strava prócz osobistych rekordów oznacza także szarymi medalami twój drugi i trzeci najlepszy czas w danym segmencie.

Jak trenować, aby zdobyć KOMa lub Puchar top 10?

Przede wszystkim rób interwały. Czasem tego samego dnia warto po kilka razy próbować pokonać ten sam segment. Każde kolejne podejście poprzedzaj spokojną jazdą/regeneracją. Jeśli dziś się nie uda, to odczekaj 1-2 dni i próbuj ponownie. Aż do skutku. To świetny sposób nie tylko na puchar czy koronę w Strava, ale przede wszystkim na dynamiczny rozwój formy, siły, wydolności i wytrzymałości. Po to jest to zrobione. Dla urozmaicenia treningu!

Aha – nie spodziewaj się zbyt szybkich rezultatów na popularnych segmentach. Czasem dojście do poziomu top 10 może oznaczać nawet nie tygodnie a lata pracy. Bardzo często liderami klasyfikacji są profesjonaliści.

Zobacz także nasz poradnik na temat interwałowych treningów dzięki Strava Live Segments!

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
25%
Interesujące
56%
heh...
6%
Że co?
0%
Grrrr!
6%
Smutne
6%