Aktualnie czytasz:
Zakaz słuchania muzyki podczas jazdy na rowerze: Wkrótce będzie za to mandat?
6

Poseł PiS Artur Szałabawka apeluje do MSWiA o zaostrzenie przepisów i zakazanie rowerzystom jazdy ze słuchawkami na uszach. Według badań Szałabawki co czwarty cyklista słucha muzyki podczas jazdy.

Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury nie wyklucza podjęcia odpowiednich kroków, które pomogłyby w poprawie bezpieczeństwa. Nie od dziś wiadomo, że słuchawki zdecydowanie podnoszą ryzyko wypadków czy kolizji. Rowerzysta „odcinając się” od dźwięków zewnętrznych jest bardziej narażony na niebezpieczeństwo, poprzez częściowy brak kontroli sytuacji na drodze.

Pomysłowi wtórują kierowcy samochodów, z kolei środowisko rowerzystów jest podzielone, wskazując m.in. na australijskie badania. Ich wynik wskazuje, że słuchanie muzyki o umiarkowanej głośności nie wpływa na zakłócenia percepcji i jest ona lepsza, niż w przypadku kierowców samochodów z włączonym radiem.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
11%
Interesujące
4%
heh...
1%
Że co?
4%
Grrrr!
67%
Smutne
11%
6 Komentarze
 • Mateusz
  20 lutego 2017 at 13:41

  Grr! Używam prawej słuchawki dousznej i otoczenie słyszę doskonale, a gdzieś tam w tle sobie muzyka gra. I tak głównie jeżdżę po wiejskich drogach. W takim przypadku nie wytrzymałbym jazdy przez 7-11 godzin w ciszy.

 • fff
  20 lutego 2017 at 14:08

  Bezpieczenstwo – wolne zarty. Niech sie wezma za siebie, a nie za rowerzystow. Banda zlodzieji, która nie potrafi uczciwie pracowac, tylko naraz innych ludzi na nowe absurdy.

 • tom
  20 lutego 2017 at 15:19

  ale to jest niezależne czy jedzie samochodem czy rowerem to jest ten sam gatunek ze spienionym mózgiem.

 • Robert
  20 lutego 2017 at 15:50

  Jeżeli nie słyszę to znaczy że też nie będę mógł jeździć na rowerze?

 • Paweł
  23 lutego 2017 at 22:40

  Jadąc po drodze przez miasto, zawsze mam wyjętą lewą słuchawkę by słyszeć samochody (szczególnie ciężarówki). Jednak jaki sens jest w zakazie używania ich np. na ścieżce rowerowej gdzie wystarczy patrzeć przed siebie żeby żaden pieszy nie wszedł w drogę (a takich dróg przybywa w Polsce) lub kiedy jeździ się po bezdrożach gdzie nie ma żywej duszy?

 • Zdjęcie profilowe stevens1957
  26 lutego 2017 at 11:25

  totalna bzdura ,szukanie na siłę problemów , zgadzam się z poprzednikami w 100%.Jeżdżę dużo rowerem i słucham muzyki cały czas mając słuchawkę w prawym uchu.

Podziel się opinią