Zdrowie
Aktualnie czytasz:
Cukier, stewia czy fruktoza – czym najlepiej słodzić? Co jest najzdrowsze?
1

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez słodkiej kawy, herbaty, bez domowych wypieków i dań na słodko. Każda z wymienionych rzeczy dostarcza organizmowi cukru, którego spożycie według WHO kształtuje się na zbyt wysokim poziomie. 

Na szczęście obecnie na rynku istnieje wiele zamienników tradycyjnego cukru. Biały cukier produkowany jest z buraków cukrowych lub z trzciny cukrowej. Produkt, który trafia dla sklepów jest rafinowany, wysoko przetworzony. Dostarcza on organizmowi wyłącznie kalorii, z których energia wystarcza na krótki czas.

Zdecydowanie lepiej biały cukier zastąpić słodkimi zamiennikami. Coraz bardziej popularna jest stewia. Nie ma praktycznie żadnych kalorii, a jednocześnie jest słodsza od cukru. Można stosować ją do wypieków, ponieważ jest odporna na wysoką temperaturę.

Fruktoza z kolei pozyskiwana jest z owoców, w których naturalnie występuje. Jest cukrem prostym, podobnie jak cukier tradycyjny, niemniej jednak jest znacznie mniej od niego przetworzona. Przy fruktozie również należy zwracać uwagę na jej ilość w codziennym jadłospisie.

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
100%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
O autorze
Michał Pirowski
Najważniejsza jest pasja. Jeszcze istotniejsze to dzielić się nią z innymi.
1 Komentarze

Podziel się opinią

lub