Odpowiedni rozmiar ramy ma ogromny wpływ nie tylko na samą przyjemność z jazdy ale także na nasze zdrowie i bezpieczeństwo na rowerze. Mimo że wybór rozmiaru jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników warto jednak znać podstawowe zasady, które przydadzą się nam podczas zakupu roweru.

Pierwsza, najważniejsza zasada, która obowiązuje przy zakupie każdego rodzaju roweru czy ramy to:
Nigdy nie kupuj roweru przez internet bez wcześniejszego przymierzenia się do niego w sklepie!

Producenci rowerów udostępniają tabele z rozmiarami i dokładną geometrią ram. Takie tabele z pewnością są dużą pomocą i mogą nam zasugerować odpowiedni rozmiar ramy teoretycznie pasujący do naszego wzrostu. Powinny być one jednak jedynie pewną wskazówką i pomocą, a nie pewnikiem, że dana rama będzie do nas pasować. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas jest inny, a odpowiedni rozmiar ramy to nie tylko wzrost ale także stosunek długości nóg do tułowia, długość rąk, a także osobiste preferencje. Duży wpływ na wybór rozmiaru ma także wielkość kół oraz rodzaj roweru. Rama tego samego rozmiaru przy kołach 29 cali może się wydawać dużo większa niż taki sam rozmiar na kołach 27,5 cala. To wszystko składa się na odpowiedni rozmiar roweru.

Jesteśmy więc już w tym sklepie, sprawdziliśmy w tabeli producenta, że dany rozmiar ramy powinien
odpowiadać naszemu wzrostowi i co dalej?

Tak jak wcześniej pisałam, wybór odpowiedniego rozmiaru ramy to kwestia naszej budowy ciała a także osobistych preferencji . Warto jednak kierować się kilkoma podstawowymi, uniwersalnymi dla wszystkich zasadami, które na pewno ułatwią nam wybór odpowiedniego rozmiaru. Jakimi?

1) Stań w rozkroku bezpośrednio nad ramą roweru, blisko siodełka. Zwróc uwagę na odległość między górną rurą a Twoim krokiem. Nie powinna ona być mniejsza niż 10-15 cm.

2) Usiądź na siodełku i połóż piętę jednej stopy na pedale w jego najniższej pozycji. Noga oparta na pedale powinna być prawie wyprostowana. Tę pozycję można próbować dostosować pod siebie modyfikując odpowiednio wysokość siodełka, kiedy jednak i to nie pomaga wniosek jest jeden – rower jest dla nas za niski lub za wysoki. Jeżeli noga jest mocno ugięta oznacza to, że rozmiar jest za mały, jeżeli całkowicie wyprostowana – za duży.

3) Usiądź na siodełku i złap na kierownicę. Twoja pozycja na rowerze nie powinna powodować skrzywienia kręgosłupa ani dużego ugięcia ramion w łokciach. Niedopuszczalna jest także jazda na maksymalnie wyprostowanych łokciach. Stan idealny to lekko ugięte ręce.

4) Naturalnie, sytuacja, w której siedząc na siodełku nie dostajemy nogami do ziemi lub rękoma do kierownicy jest zupełnie absurdalna i nie powinniśmy brać takiego roweru pod uwagę.

5) Jeżeli długość roweru jest odpowiednia i nasze ułożenie łokci prawidłowe, natomiast wysokość ramy jest za duża, być może warto przymierzyć się do tego samego modelu w identycznym rozmiarze, jednak na mniejszych kołach. Często rowery MTB na kołach 29 cali sa dla niższych osób zbyt wysokie i trudne w opanowaniu podczas jazdy. Wówczas warto rozważyć mniejszy rozmiar kół.

Są to podstawowe zasady, które dla osób jeżdżących od dłuższego czasu na rowerze mogą być oczywiste. Wybierając jednak swój pierwszy rower MTB i nie mając żadnego wcześniejszego doświadczenia z jazdą na tego typu rowerze warto je wziąć pod uwagę.

Prawie.PRO Made in Poland

Z dedykacją
(19) 319,99 
?
-12%
Koniec serii
(8) 499,00 
?
(6) 329,99 
?
(41) 299,99 
?
Druga para -9%
(60) 149,99 
?
(11) 459,99 
?
(19) 369,00 
?
(22) 379,99 
?

YouTube Prawie.PROWszystie filmy

Poznaj kolekcję Prawie.PRO

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *