Hamowanie jest jedną z podstawowych umiejętności rowerzystów, którą trzeba opanować, żeby jeździć bezpiecznie, komfortowo i przyjemnie. Niestety podczas nauki jazdy na rowerze, nauka hamowania często jest zaniedbywana i osoby jeżdżące na rowerze nie zdają sobie sprawy z tego, że w hamowaniu nie chodzi tylko o to żeby się zatrzymać, ale żeby zrobić to szybko, bezpiecznie i efektywnie.

Jak nauczyć się prawidłowo hamować?

Przede wszystkim, żeby dobrze hamować, należy zadbać o układ hamulcowy. Należy zwrócić szczególną uwagę na klocki hamulcowe oraz pancerze i linki. Wszystkie elementy muszą być w dobrym stanie, więc należy regularnie robić ich przegląd. Naukę należy rozpocząć od „zapoznania się” z hamulcami i poznania ich możliwości. Trzeba pamiętać, że rower ma dwa hamulce – przedni i tylni – i obydwa działają trochę inaczej. Próby hamowania najlepiej przeprowadzać na prostej, równej drodze, z dala od ruchu, tak aby nikomu nie przeszkadzać i być bezpiecznym. Konieczne jest wyczucie swoich hamulców, aby wyrobić sobie umiejętność dostosowania sposobu hamowania do sytuacji. Najlepiej zacząć od małych prędkości i stopniowo je zwiększać, a przy każdej prędkości wypróbować hamulec przedni i tylni. Ważne jest, żeby nauczyć się hamować delikatnie, z wyczuciem, a nie gwałtownie. Po opanowaniu hamowania na płaskim terenie można przejść do ćwiczeń na niewielkim wzniesieniu.

Jak hamować, żeby było to efektywne i bezpieczne?

Bardzo często rowerzyści unikają hamowania przednim hamulcem, ponieważ obawiają się, że hamowanie będzie zbyt mocne i może spowodować wylecenie przez kierownicę. Rzeczywiście, taka sytuacja może się zdarzyć w trudnym terenie, przy zbyt dużej prędkości lub nieumiejętnym używaniu przedniego hamulca. Hamowanie przodem da się wyćwiczyć, więc nie warto rezygnować z używania tego hamulca. Tym bardziej, że hamowanie tyłem jest mało efektywne, więc w razie potrzeby szybkiego zatrzymania się trzeba użyć przedniego hamulca. Poza tym hamowanie tylnym hamulcem może prowadzić do wpadnięcia w poślizg i utraty panowania nad jednośladem.

Jest to zdecydowanie najtrudniejsze, jeśli chodzi o kwestię hamowania. Podczas hamowania na zjazdach trzeba być bardzo ostrożnym, zwłaszcza jeśli jedzie się w nierównym terenie, na przykład w lesie. Hamować należy z wyczuciem, odpowiednio dobierając siłę nacisku na przedni i tylni hamulec. Ważne jest, żeby tak zrównoważyć hamowanie przodem i tyłem, żeby nie wylecieć przez kierownicę i nie wpaść w poślizg.

Prawie.PRO Made in Poland

(19) 369,00 
?
(1) 49,99 
(41) 299,99 
?
(26) 15,99 
?
(10) 146,99 
?
(60) 149,99 
?
PRO
(5) 395,59 
?
(67) 89,99 
?
PRO
(3) 395,59 
?
(11) 459,99 
?

YouTube Prawie.PROWszystie filmy

Poznaj kolekcję Prawie.PRO

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *