Wideo
Aktualnie czytasz:
Mój sposób na interwały na rowerze: Czyli trening w oparciu o Strava Live Segments
0

Do niedawna nienawidziłem interwałów na rowerze. Zawsze kojarzyły mi się z nudą, monotonią i ciężko było mi się zmotywować do pracy na 100% możliwości. Sytuacja zmieniła się w momencie jak odkryłem Strava Live Segments.

Co to jest Strava Live Segments? To opcja (niestety premium) wyświetlania segmentów na żywo dzięki kompatybilnym urządzeniom. W trakcie jazdy dostajecie komunikat, że zbliżacie się do punktu startu. Na bieżąco widzisz też swoją pozycję w generalce czy ostatni personal record (PR) a także wyniki znajomych oraz KOMy. Jak dla mnie jest to rewelacyjna opcja, dzięki której czuję się niesamowicie zmotywowany do pracy w segmentach. No i przede wszystkim wiem dokładnie gdzie się one zaczynają i gdzie kończą.

W taki sposób mogę dokładnie zaplanować interwały. Wybieram jedynie krótkie segmenty (takie na około 1-2 minuty) podczas których będę jechać na maksimum swoich możliwości. Pomiędzy nimi skupiam się na odpoczynku i leniwym pedałowaniu. Nabieram siły do kolejnego „skoku”. Wczoraj takim sposobem przejechałem 57 km, a cały trening trwał nieco ponad 2 godziny. Niech jednak Ciebie nie przeraża ten czas. W tym efektywnej ciężkiej pracy było może z 30 minut. Reszta to bieżąca regeneracja i jazda w leniwy sposób.

Co dają te interwały? To moim zdaniem najlepszy sposób na poprawienie wydolności. W segmentach staram się przekraczać granice – przyzwyczajać organizm do bardzo wytężonej pracy. To nic innego jak wyraźny impuls dla mięśni oraz układu wydolnościowego do adaptacji. Po ciężkich interwałach jednak musisz dać ciału odpocząć, zregenerować się, utrwalić efekty. Dzień po zdecyduj się na spokojniejsze kręcenie, albo zaangażowanie zupełnie innych partii mięśniowych. To może być lekki basen, jacuzzi, sauna… Pomysłów jest wiele!

PS. Wkrótce opowiem nieco więcej o Strava Live Segments i działaniu tej funkcji na Garmin Edge 820. Powiem też ile to kosztuje.

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
57%
heh...
29%
Że co?
14%
Grrrr!
0%
Smutne
0%