Zdrowie
Aktualnie czytasz:
Po jakim czasie należy usuwać zespolenia złamań? Kiedy pozbyć się śrub, drutów, płytek czy gwoździ?
0

Zwlekanie z tego typu zabiegami to rzecz naturalna. Chyba nikt nie chce być ponownie hospitalizowany, poddawany kolejnej operacji, bólowi i ograniczeniom naszej mobilności. Jednak czy warto odkładać wszystko na potem? Po jakim czasie należy pozbyć się zespoleń po złamaniu?

Oczywiście każdy ortopeda odpowie – zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego i w oparciu o stan rehabilitowanej kończyny.

Rzecz jasna każdy przypadek jest inny. Stąd odrębny okres karencji nakłada się na niewielkie zespolenia np. w kościach piszczelowych, a jeszcze inne w skomplikowanych złamaniach kości udowej czy przy urazach dwukostkowych. Do tego jeszcze dochodzi wiek pacjenta oraz progres zrostu naszych kości. Prawdą jest też, że niektóre zespolenia nie muszą być usuwane w ogóle.

Nie mniej wszelkiego rodzaju zespolenia należy bezwzględnie kontrolować wraz z lekarzem ortopedą. Na nim powinna spoczywać decyzja o skierowaniu nas na zabieg w optymalnym momencie.

Tajemnicą poliszynela jest jednak fakt, że wielu pacjentów decyduje się na odłożenie w czasie tego zabiegu, narażając się na ryzyko ewentualnych powikłań. Stopień ryzyka zależy jednak od konkretnego przypadku, stąd tak istotne jest monitorowanie stanu naszej kończyny, a w razie wystąpienia niepokojących objawów (stan zapalny, ból, opuchlizna) natychmiast udać się do lekarza ortopedy.

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
18%
Interesujące
45%
heh...
0%
Że co?
18%
Grrrr!
18%
Smutne
0%

Podziel się opinią

lub