Zdrowie
Aktualnie czytasz:
Rola białka w procesie odbudowy mięśni
0

Jak ważne jest białko w organizmie człowieka, wie chyba każdy i nikogo o tym przekonywać nie trzeba. Białko jest podstawowym budulcem naszych wszystkich narządów wewnętrznych, mięśni, krwi, wchodzi w skład hormonów produkowanych przez ciało człowieka, enzymów oraz przeciwciał. 

Białko jest kluczowe w zachowaniu sprawności fizycznej ciała, bierze udział w procesie regeneracji tkanek mięśniowych. Tworzenie się nowych włókien w tkankach mięśniowych oraz wzrost tych już istniejących jest możliwe dzięki syntezie białek w mięśniach. Organizm rozkłada spożyte białko na aminokwasy, które pełnią kluczową rolę w procesie obudowy oraz budowy mięśni. Aby do tego doszło należy spożywać posiłki bogate w wartościowe białko. Białko znajduje się przede wszystkim w rybach, jajkach oraz w mięsie. Nabiał, wbrew powszechnej opinii, nie zawiera go zbyt wiele.

Osoby trenujące regularnie powinny spożywać około 2 gramów białka dziennie na jeden kilogram masy swojego ciała. W przypadku osób mniej aktywnych fizycznie wystarczy około pół grama na kilogram masy.

 

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
50%
Interesujące
50%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
O autorze
Zdjęcie profilowe Michał Pirowski
Michał Pirowski
Najważniejsza jest pasja. Jeszcze istotniejsze to dzielić się nią z innymi.