Zdrowie
Aktualnie czytasz:
Szparagi – typowy lans czy zdrowa dieta?
0

Szparagi często spotykane na pięknych instagramowych zdjęciach wielu z nas kojarzą się jedynie z typowym, lansiarskim jedzeniem dla celebrytów. Warto jednak przyglądnąć  się im bliżej, ponieważ oprócz dobrej prezencji na talerzu posiadają jeszcze kilka, zdecydowanie ważniejszych zalet.

Szparagi są warzywami o bardzo małej zawartości białka i tłuszczy: 100g tych warzyw zawiera zaledwie ok. 15 kcal i dostarcza nam karoten,  witaminę C, witaminy B, B2, magnez, fosfor, sole potasowe, sód, wapń, a nawet asparginę. Trochę tego jest, prawda?

Dodatkowo, szparagi zawierają substancje azotowe i siarkowe, które pobudzają do działania nerki, a nawet wspierają leczenie kamicy nerkowej. W starożytnej Grecji wykorzystywano właściwości szparag do leczenia chorób wątroby.

Jakby tego było mało szparagi są bogate w glutation (substancję o przeciwmiażdżycowych i przeciwnowotworowych właściwościach) i antyutleniacze, które przeciwdziałają szybkiemu starzeniu. Myślę, że szczególnie ostatnia cecha jest odpowiedzialna za tak dużą popularność szparag wśród celebrytów 😉

Warzywa te mogą się także pochwalić korzystnym wpływem na perystaltykę jelit. Duże ilości błonnika przyspieszają ruchy jelit oraz zapewniają szybsze uczucie sytości i najedzenia. Szparagi są pyszne, niskokaloryczne  i dają szybkie uczucie pełnego żołądka. To wszystko sprawiło, że sięgają po nie chętnie nie tylko celebryci i blogerzy, ale także sportowcy, dietetycy i osoby prowadzące zdrowy tryb życia.

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%