Aktualnie czytasz:
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych a rower. Można czy nie można
2

Jeśli zostało odebrane tobie prawo jazdy na drodze sądowej zapewne zastanawiasz się czy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczy także roweru i jazdy nim po drogach publicznych. Odpowiadamy.

W świetle prawa rower nie jest pojazdem mechanicznym. Wynika to z ustawy prawo o ruchu drogowym a konkretnie z art. 2 pkt. 47.

rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;

Inaczej jest jeśli sądowy zakaz dotyczy także pojazdów niemechanicznych, napędzanych siłą mięśni. Wówczas poruszanie się rowerem stanowi w świetle znowelizowanych przepisów przestępstwo. O dziwo tego typu sankcje dość często są nakładane na rowerzystów, którzy zagrażali bezpieczeństwu w ruchu drogowym, prowadząc pod wpływem alkoholu.

 

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
13%
Interesujące
38%
heh...
19%
Że co?
6%
Grrrr!
6%
Smutne
19%
2 Komentarze
 • Katarzyna
  4 września 2019 at 14:45

  Nie wiadomo czy nie uznaja tego zaneguja pomimo predkosci . : i jednoslad ewidentnie
  Chodzily sluchy ze juz ktos. Sie zastanawial
  Czy ten jednoslad bez obudowy to pojazd

 • Katarzyna
  4 września 2019 at 14:51

  Ewidentnie jednoslad i bez zabezpieczenia karoseryjnego