Wiele osób nie decyduje się na zakup trenażera do uprawiania domowych treningów ze względu na konieczność ciągłego przekładania opony. Czy zakup dedykowanego ogumienia rowerowego do trenażera naprawdę jest konieczne? W jaki sposób uprościć procedurę zmiany opony, aby trwała 40 sekund?

Opona do trenażera wbrew pozorom nie jest droższa od klasycznego ogumienia szosowego czy MTB. Guma renomowanego producenta to wydatek zaczynający się od około 60 zł. Jednak jej zakup wiąże się z regularnymi przekładkami. Wbrew pozorom spora część użytkowników robi to częściej niż dwa razy do roku. W naszym aktualnym klimacie często zdarza się, że w listopadzie czy grudniu na termometrach za dnia pojawia się 10 czy 15 kresek na plusie. Szkoda wówczas trenować w domu. Z jednej strony człowiek chciałby pośmigać na świeżym powietrzu, a z drugiej musi znów sięgać po łyżki do opon i poświęcić te dodatkowe 15 minut.

Jednak mimo to warto jest zakupić oponę do trenażera rowerowego. Ta bowiem z racji swojej konstrukcji zużywa się wolniej na rolce oporowej (specjalny bieżnik i inna mieszanka gumowa). Lepiej znosi też wysokie temperatury, przez co nie rozwarstwia się po kilku ostrzejszych treningach. Co najważniejsze opona do trenażera po odpowiednim dotarciu lepiej niweluje wibracje i hałas, co ucieszy naszych sąsiadów. Również istotną zaletą takiego ogumienia jest fakt, że nie jeździ ona po drogach publicznych. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ nasze normalne opony rowerowe zawsze zużywają się nieregularnie (ostre hamowanie z zablokowaniem tylnego koła), co także bardzo istotnie wpływa na wibracje i hałas. Między innymi z tego powodu opony do trenażera nigdy nie powinny mieć kontaktu z normalnym podłożem.

Jak rozwiązać problem związany z koniecznością regularnej zmiany opony zwykłej na treningową? O dziwo to proste, nawet bardzo – warto rozważyć zakup dodatkowego tylnego koła razem z kasetą. Ostudzę twój niepokój – może to być najtańsze aluminiowe czy stalowe koło. Taki zestaw da się kupić nawet za 160 zł. Można też przeczesać Internet w poszukiwaniu używanych kół. Takich ofert jest mnóstwo, a ceny często symboliczne.

Dodatkowe, kompletne koło uzbrojone w oponę do trenażera ma tę zaletę, że zmiany dokonujemy w dosłownie 40 sekund. Nie zapominajmy też, że zużycie kasety czy łożysk rozkładamy wówczas na dwa osobne zestawy. Co myślisz o tym pomyśle?

Prawie.PRO Made in Poland

(58) 356,99 
?
(19) 319,99 
?
(16) 43,99 
?
-22%
Koniec serii
(26) 69,99 
?
(7) 89,99 
?
-17%
Druga para -9%
(2) 49,99 
?
(10) 339,00 
?

YouTube Prawie.PROWszystie filmy

Poznaj kolekcję Prawie.PRO

Przeczytaj również:

One thought on “Zakup opony do trenażera rowerowego: Czy warto wymienić ogumienie?

  1. Gniewko Ostrowski says:

    słaby pomysł bo kaseta przecież zużywa się z łańcuchem i im więcej będzie rozbieżności w czasie w użytkowaniu jednego i drugiego tym większe mogą być problemy ze zużyciem elementów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *