Sąd Najwyższy orzekł ws. kasacji skierowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Sprawa jest jednoznaczna: nie można zabierać prawa jazdę pod wpływem alkoholu na rowerze. 

Wyrok Sądu Najwyższego ws. kasacji skierowanej do sądu przez Rzecznika Praw Obywatelskich jest jasny. Nie można zastosować środka karnego w postaci zatrzymania prawa jazdy za jadę pojazdem niemechanicznym. To znaczy, że można stracić prawo do poruszania się rowerem jadąc rowerem pod wpływem alkoholu, ale nie można stracić prawa do poruszania się pojazdem innej kategorii. Wyrok ten został oparty o art. 87 par. 4 kodeksu wykroczeń, co wyjaśniał rzecznik Sądu Najwyższego, sędzie Michał Laskowski.

Jak czytamy na portalu infor.pl, sprawa dot. wyroku z grudnia 2016 roku, w którym Sąd Rejonowy Warszawa Praga-Północ skazał obywatela na grzywnę w wysokości 300 zł i półroczny zakaz kierowania pojazdów mechanicznych. Jak zauważył Rzecznik Praw Obywatelskich, wyrok ten był sprzeczny z w/w artykułem kodeksu wykroczeń. Przychylił się do tego Sąd Najwyższy, a teraz sąd niższej instancji będzie zmuszony rozpatrzeć sprawę ponownie.

Sprawę bardzo celnie podsumowuje redaktor portalu prawodrogowe.pl:

SN orzekł, że sądy nie mogą orzekać zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w przypadku, gdy sprawcą wykroczenia jest osoba kierująca rowerem w stanie nietrzeźwości. Orzekając wobec obwinionego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów Sąd Rejonowy dopuścił się obrazy art. 87 par. 4 kodeksu wykroczeń. Jakie będą wyroki można sobie wyobrazić, a czy na drogach będzie bezpieczniej?

Źródło: infor.pl, prawodrogowe.pl

Prawie.PRO Made in Poland

Drugi -11%
(18) 55,99 
?
(10) 339,00 
?
(11) 459,99 
?
(26) 98,59 
?
Druga para -9%
Druga para -9%

YouTube Prawie.PROWszystie filmy

Poznaj kolekcję Prawie.PRO

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *