Aktualnie czytasz:
Jazda rowerem po jednym piwie 2016/2017. Co grozi za jazdę pod wpływem?
0

Często zdarza nam się zastanawiać czy przysłowiowe jedno piwo w połączeniu z prowadzeniem roweru stanowi przestępstwo? Co nam za to grozi i czy warto? Czy można stracić prawo jazdy?

Przed 2014 rokiem już po przekroczeniu 0.2 promila mieliśmy do czynienia z wykroczeniem i zatrzymaniem prawa jazdy (jeśli je posiadaliśmy) do dyspozycji sądu. Do tego dochodziła także grzywna, która mogła wynieść nawet 5000 PLN. Za jazdę na rowerze z zawartością alkoholu powyżej 0.5 dokonywaliśmy de facto przestępstwa, za które wielu Polaków odbywało kary bezwzględnego ograniczenia wolności w więzieniu.

Na szczęście w 2015 roku doszło do nowelizacji i liberalizacji prawa, które miało być bardziej adekwatne do skali zagrożenia stwarzanego przez pijanego rowerzysty.

Dziś za jazdę po przysłowiowym jednym piwie (zawartość alkoholu we krwi mniejsze, niż 0.2 promila) grozi tylko mandat w wysokości 200-500 PLN. W sytuacji kiedy wypijemy więcej, niż jeden kufel, a w wydychanym powietrzu osiągniemy wynik 0.5 promila otrzymujemy obligatoryjnie 500 zł grzywny.

Jest jednak jedno „ale”. W każdej sytuacji policja może stwierdzić, że zagrażaliśmy bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Wówczas sprawa trafia do sądu. Ten może wymierzyć mandat do 5000 PLN i/lub zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych i/lub karę pozbawienia wolności do 14 dni. Jednakże prawa jazdy nie stracimy.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
67%
Interesujące
33%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%

Podziel się opinią