Jeśli zostało odebrane tobie prawo jazdy na drodze sądowej zapewne zastanawiasz się czy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczy także roweru i jazdy nim po drogach publicznych. Odpowiadamy.

W świetle prawa rower nie jest pojazdem mechanicznym. Wynika to z ustawy prawo o ruchu drogowym a konkretnie z art. 2 pkt. 47.

rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;

Inaczej jest jeśli sądowy zakaz dotyczy także pojazdów niemechanicznych, napędzanych siłą mięśni. Wówczas poruszanie się rowerem stanowi w świetle znowelizowanych przepisów przestępstwo. O dziwo tego typu sankcje dość często są nakładane na rowerzystów, którzy zagrażali bezpieczeństwu w ruchu drogowym, prowadząc pod wpływem alkoholu.

 

Prawie.PRO Made in Poland

(26) 15,99 
?
PRO
(9) 395,59 
?
(26) 98,59 
?
(5) 0,00 
?
-11%
First minute
(7) 1599,00 

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1599,00 

(99) 379,99 
?
Druga para -9%
(7) 0,00 
?

YouTube Prawie.PROWszystie filmy

Poznaj kolekcję Prawie.PRO

Przeczytaj również:

4 thoughts on “Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych a rower. Można czy nie można

  1. falken says:

    i w jaki sposób niby ta definicja mówi o tym, ze nie jest to pojazd mechaniczny? W definicji nawet samochodu osobowego brak informacji o tym, że to pojazd mechaniczny. Znaczy że co, osobówka też nie jest pojazdem mechanicznym w waszej interpretacji?

  2. Katarzyna says:

    Nie wiadomo czy nie uznaja tego zaneguja pomimo predkosci . : i jednoslad ewidentnie
    Chodzily sluchy ze juz ktos. Sie zastanawial
    Czy ten jednoslad bez obudowy to pojazd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *