Aktualnie czytasz:
27,5″ – rozmiar kół skazany na wymarcie?
To warto wiedzieć
0

Gdy zaprezentowano rozmiar kół 27,5″, świat oszalał. Był to złoty środek pomiędzy sprawdzonymi 26″, a 29″ które kilka lat wcześniej przebojem wdarły się na rowerową scenę dzieląc nawet najlepszych zawodników XC. Rozmiar 27,5″ (lub 650B – jak kto woli), miał łączyć w sobie lekkość i zwrotność kół 26″ oraz lepszą przyczepność i szybkość 29″. Nowy standard przy olbrzymim wsparciu producentów przejął rynek stając się podstawowym rozmiarem dla wielu dyscyplin. I tak było przez wiele lat. Czy do czasu?

Śledząc nowe kolekcje rowerów na rok 2020 można wyciągnąć wnioski, że 27,5″ było tylko chwilowym przystankiem w drodze do rozmiaru 29″ dla wielu dyscyplin. Jest to całkowicie zrozumiałe. Przeskok kilka lat temu z 26″ na 29″ byłby zdecydowanie za duży. Różnica pomiędzy 26″ i 29″ była widoczna gołym okiem i znacząco wpływała na odczucia z jazdy. Co innego pomiędzy 26″ i 27,5″ – była trudniejsza do zauważenia i nie wpływała tak mocno na tzw. feeling. Rynek nie był na to gotowy na 29″ rewolucję, a koła trzeba było powiększyć, dlatego 27,5″ okazało się być idealne.

Obecnie coraz więcej rowerów enduro, trailowych a nawet downhillowych przejmuje standard 29″. Jest to o tyle zabawne, że jeszcze kilka lat temu spore grupy przeciwników zwiększania rozmiaru koła na 27,5″ swoje negatywne nastawienie argumentowały faktem większej wagi, mniejszej sztywności i zwrotności. Co w takim razie powiedzą teraz? Faktem jest, że rozwój technologii pozwolił na redukcję wagi dużych kół przy zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości, jednak rzeczywistości nie da się oszukać – koło jest po prostu większe.

Rowery z kołami 29″ stają się dla wielu producentów podstawowymi modelami. Podczas prezentacji kolekcji Giant 2020, mogliśmy zobaczyć podbijający ostatnimi laty wszelkie trasy enduro model Reign, który w nowym sezonie będzie bazował na większych kołach. Skoro 29″ znajduje miejsce nawet w cięższych dyscyplinach, to czy oznacza to że 27,5″ jest standardem na wymarciu? Wydaje mi się, że tak. I pewnie już za kilka lat będziemy go wspominać tak samo jak dzisiaj 26″.

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
75%
heh...
0%
Że co?
25%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
O autorze
Zdjęcie profilowe Piotr Horniak
Piotr Horniak