Wideo
Aktualnie czytasz:
5 rowerowych błędów początkujących, które sam popełniałem cz.1
1

Każdy kiedyś zaczynał. Nikt nie stał się prosem z dnia na dzień. Każdy trening to nowe doświadczenia, obserwacje i nierzadko nabywanie nowych poglądów. Dziś 5 rowerowych błędów, które popełniałem w przeszłości.

  1. Przesadne skupianie się na średnich. Teraz wiem, że prędkość o niczym nie świadczy. O ile porównywanie rezultatów w segmentach czy na zawodach ma sens o tyle codzienne ściganie się o jak najlepszą średnią prędkość jest bez sensu. Zamiast tego dziś polecałbym robienie rozwojowych interwałów czy budowanie siły w górach.
  2. Dystans, jak największy dystans, który jest wyłączną miarą sukcesu. To moim zdaniem też nieprawda. Można robić codziennie nawet po 100 kilometrów i nie widzieć wzrostu formy. Teraz wiem, że czasem warto jeździć mniej, ale mocniej. Nie ilość kilometrów a ich jakość. Wyjątkiem jest brak sprecyzowanych celów treningowych i czerpanie radości wyłącznie z ilości nabijanego dystansu. Jeśli ktoś lubi, to proszę bardzo.
  3. Brak obycia w peletonie. Na zwodach liczy się nie tylko FTP, ale w dużej mierze także technika jazdy w grupie i po winklach. Dlatego elementem treningu powinny być regularne ustawki, ćwiczenie jazdy na kole w większym gronie. Do dziś mam z tym problem, co przekłada się na moją nieśmiałość.
  4. Przecenianie masy roweru. Lekki sprzęt nie sprawi, że będziesz wyraźnie szybszy jeżdżąc głównie po płaskim. W przypadku amatora największą zaletą karbonu jest komfort, bo zredukowanie wagi roweru o pół lub nawet kilogram nie da wyraźnych korzyści. Chyba, że inwestujesz w rower dla czystego funu. Wtedy możesz nawet myśleć o maszynie o masie 6 kg. Nie mniej dużo prościej i taniej jest odchudzić cało, niż sprzęt. Wiem coś o tym.
  5. Brak innych aktywności poza rowerem. Boleśnie przekonałem się jak ważne są ćwiczenia uzupełniające. Rozciąganie, ćwiczenie koordynacji i siły mięśniowej. Szybciej się regeneruję, nogi mniej bolą i jestem w stanie jeździć dłużej bez ryzyka kontuzji.

Co czym zapomniałem? Jakie jeszcze błędy powinny znaleźć się na tej liście? Jestem do Waszej dyspozycji poniżej.

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
17%
Interesujące
75%
heh...
8%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
1 Komentarze