Zdrowie
Aktualnie czytasz:
Jak rozciągać się przed i po jeździe na rowerze?
2

Rozciąganie jest to bardzo istotny i niezbędny element każdej aktywności fizycznej.  Zmniejsza ono ryzyko kontuzji oraz wpływa pozytywnie na wydolność i nasze wyniki podczas aktywności fizycznej.

Warto zatem poświęcić kilka minut za równo przed jak i po planowanym ruchu. Jazda na rowerze też wymaga rozciągania. Przed jazdą, w formie rozgrzewki należy rozciągnąć, rozruszać całe ciało, skupiając się przede wszystkim na dolnych partiach ciała oraz grzbiecie. Rozciąganie przed treningiem, w przeciwieństwie do rozciągania po jeździe na rowerze może posiadać elementy dynamiczne. Przed jazdą na rowerze należy pamiętać o rozciąganiu mięśni dwugłowych oraz czworogłowych uda, które współpracują z kolanem, a to z kolei jest podczas aktywności fizycznej bardzo narażone na kontuzje. Należy więc rozgrzać też kolana, stopy oraz okolice kostki i inne  stawy które mogą ulec kontuzji. Niezbędne jest również rozgrzanie miednicy poprzez np. krążenie bioder. Nie można zapominać o rozgrzaniu łydek.  Po jeździe na rowerze te wszystkie stawy i mięśnie należy rozciągnąć w sposób wyłącznie statyczny.

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
17%
Interesujące
33%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
50%
O autorze
Zdjęcie profilowe Michał Pirowski
Michał Pirowski
Najważniejsza jest pasja. Jeszcze istotniejsze to dzielić się nią z innymi.
2 Komentarze
 • Przemysław
  3 czerwca 2017 at 23:07

  Ten tekst nie zawiera prawie zadnych konkretow. Rozciagnac lydki, miesien taki czy inny. Pytanie brzmi jak to zrobic? Niestety w tekscie brak wskazowek.
  Wiele osob zaczynajacych przygode z kolarstwem nie wie gdzie znajduja sie poszczegolne miesnie i jak je rozciagac.
  Odnosze wrazenie, ze artukol zostal napisany aby tylko miec co wrzucic na portal.

  • Dawid
   6 czerwca 2017 at 13:48

   Tekst słaby. Powinny być konkrety, jakie ćwiczenia wykonywać aby się rozgrzać. Cały ten tekst można zawrzeć w jednym zdaniu :,,Rozciąganie jest to bardzo istotny i niezbędny element każdej aktywności fizycznej.”