Aktualnie czytasz:
Jak wyregulować amortyzator w rowerze górskim
1

Amortyzator jest to element osprzętu, który występuje już w niemal każdym obecnie produkowanym rowerze MTB. Jest to część, która ma za zadanie niwelować drgania. Jednak jak prawidłowo wyregulować amortyzator? 

W związku z tym w rowerach, przeznaczonych do jazdy po nierównym terenie np. w rowerach górskich, solidny i prawidłowo wyregulowany amortyzator jest niezwykle ważny. Producenci amortyzatorów zwykle dają możliwość rowerzystom dostosowania twardości amortyzatora do wymagań rowerzystów. Do regulacji amortyzatora przeznaczone jest pokrętło, zwykle umieszczone na jego szczycie. W rowerach górskich indywidualnie można wyregulować trzy parametry. Pierwszym z nich jest sprężyna, stanowiąca część wymienną. Sprężyna powinna być dostosowana do masy rowerzysty, więc o wybiera się już podczas zakupu. Drugim parametrem, który można wyregulować pokrętłem, jest tzw. dumping. Decyduje on o osiadaniu roweru podczas jazdy po nierównym terenie (optymalnie 15-20%).  I ostatni parametr to długość skoku, którą reguluje się przed rozpoczęciem jazdy. Jest on bowiem zależny od terenu, po którym rowerzysta będzie się poruszał.

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
11%
heh...
11%
Że co?
11%
Grrrr!
11%
Smutne
56%
O autorze
Michał Pirowski
Najważniejsza jest pasja. Jeszcze istotniejsze to dzielić się nią z innymi.
1 Komentarze
  • 23 listopada 2016 at 22:05

    Sprężyna powietrzna czy stalowa?dumping?chodzi zapewne o tłumienie powrotu.Skąd wytrzasnąłeś taki artykuł?.A te 15/20 % czyżby chodziło o SAG.Amortyzatory z regulacją skoku to już zupełnie inna bajka.

Podziel się opinią

lub