Aktualnie czytasz:
Jakie hamulce rowerowe wybrać? Tarcze czy V – brake?
0

Hamulce muszą być dostosowane do rodzaju i przeznaczenia roweru. Najczęściej są już zamontowane przez producenta i przy zakupie roweru nie możemy ich wybrać. Na szczęście możliwa jest samodzielna wymiana hamulców na te dowolnego typu.

Hamulce tarczowe

Ten typ hamulców składa się z tarczy, zacisku z klockami oraz piasty, która umożliwia montaż tarczy. W takim typie hamulców klocki trą o tarcze i w ten sposób zmniejszają naszą prędkość. Ogromną zaletą takich hamulców jest to, że nadają się one do użytku nawet w trudnych warunkach, takich jak duża wilgotność czy błoto. Są one bardziej wytrzymałe i niezawodne, ale co za tym idzie – również cięższe i droższe niż hamulce typu V-brake. Poza tym niełatwo jest je naprawić w przypadku awarii w trasie.

Na rynku dostępne są dwa typy hamulców tarczowych: hamulce mechaniczne oraz hydrauliczne. Różnią się one czynnikiem powodującym uruchomienie hamulca – w zależności od typu hamulców jest to linka lub płyn hamulcowy. Zazwyczaj hamulce tarczowe hydrauliczne są lepszej jakości, ale są również droższe od hamulców mechanicznych.

Hamulce typu V-brake

Hamulce tego typu są montowane zazwyczaj w rowerach górskich (MTB), ale spotykane są również w rowerach miejskich i trekingowych. Takie hamulce mają długie ramiona, do których przymocowane są klocki hamulcowe. Przez ramiona przeprowadzona jest linka hamulcowa idąca do ramion od klamki hamulcowej. Gdy naciskamy klamkę, linka skraca się i ramiona hamulców zbliżają się do siebie zaciskając obręcz koła. Takie hamulce mają dużą moc i powodują szybkie zatrzymanie, przez co nie są stosowane w rowerach szosowych i zjazdowych.

Plusem tego typu rozwiązania jest duża dostępność i niska cena w stosunku do innych typów hamulców. Są również łatwe w naprawie, nawet w trasie.

Główną wadą hamulców V-brake jest znaczne zmniejszenie ich skuteczności podczas deszczu lub w błocie. Podobne do V-brake, które są hamulcami szczękowymi, są hamulce szczękowe hydrauliczne. W tym typie hamulców linka jest zastąpiona przewodem wypełnionym płynem hamulcowym. Idealnie nadają się do rowerów trekingowych oraz MTB.

Inne typy hamulców

Oprócz wyżej wymienionych, najczęściej spotykanych typów hamulców, dostępne są również inne. Popularne w rowerach holenderskich są hamulce rolkowe. W tym typie rowerów często stosowane są również hamulce typu torpedu, czyli takie którymi hamujemy kręcąc pedałami w przeciwnym kierunku niż podczas jazdy.

Coraz rzadziej spotykane są hamulce szczękowe typu U-brake, które są dosyć tanie i mają nieskomplikowaną budowę, ale również stosunkowo małą skuteczność hamowania.

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
14%
Interesujące
29%
heh...
29%
Że co?
0%
Grrrr!
14%
Smutne
14%
O autorze
Michał Pirowski
Najważniejsza jest pasja. Jeszcze istotniejsze to dzielić się nią z innymi.

Podziel się opinią

lub