Zdrowie
Aktualnie czytasz:
Kiedy i dlaczego powstają zakwasy mieśni? Jak sobie z nimi radzić?
1

Zakwasy mięśni – ten dobry ból, który satysfakcjonująco przypomina o tym, że nie próżnowaliśmy i zrobiliśmy coś dobrego dla naszego ciała. Chociaż znacząco chwilowo pogarszają komfort codziennego funkcjonowania, to wiele osób lubi tę niedogodność.

Skąd się wzięła nazwa „zakwasy mięśni”? Jest ona związana z teorią, która mówiła, że zakwasy to ból wywoływany powstaniem kwasu mlekowego w mięśniach po intensywnym treningu. Wiadomym jest już powszechnie, że nie jest to prawdą, niemniej jednak nazwa przylgnęła na dobre do bólu mięśni wywołanego obciążeniem ich ćwiczeniami.

Kiedy i dlaczego zatem powstają zakwasy mięśni? Jest to skutek powstania mikrourazów włókien mięśniowych, do których dochodzi na wskutek intensywnych ćwiczeń fizycznych. Mikrourazy wywołują stan zapalny, który pobudza receptory, co odczuwamy jako ból.

Jeśli pojawią się zakwasy należy dać mięśniom czas na regenerację. Nie oznacza to porzucenia aktywności fizycznej, ale wybrania lżejszych ćwiczeń, które nie obciążą bolących miejsc. Doraźnie na zmniejszenie bólu działają masaże, które powodują lepsze ukrwienie mięśni, dzięki czemu szybciej one wracają do formy. Pomocne są również ciepłe prysznice, które działają relaksująco.

 

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
O autorze
Zdjęcie profilowe Michał Pirowski
Michał Pirowski
Najważniejsza jest pasja. Jeszcze istotniejsze to dzielić się nią z innymi.
1 Komentarze
  • Seli
    22 stycznia 2017 at 12:44

    Dla mnie zakwasy, nie są niczym przyjemnym chociaż znam takich, którzy lubią, jak mają zakwasy, wtedy czują, że żyją. ja długo szukałam najlepszego sposobu na to, żeby się szybko zregenerować i nie cierpieć z powodu zakwasów. Odkryłam, że świetnym sposobem są kąpiele solankowe. Jeśli i wy potrzebujecie skutecznego sposobu na regenerację organizmu, myślę, że ten będzie najlepszy,