Aktualnie czytasz:
Rozciągnięty łańcuch rowerowy – domowe sposoby na naprawę
1

Łańcuch rowerowy to element układu napędowego dwukołowca i jedna z części, które w rowerze najszybciej ulegają zużyciu. Łańcuch rowerowy stale ulega naprężaniu, wobec czego najczęstszą jego usterką jest rozerwanie lub rozciągnięcie.

Aby sprawdzić czy łańcuch rowerowy  uległ rozciągnięciu, należy zmierzyć linijką lub suwmiarką odległość pomiędzy dwoma sążniami w kilku kolejnych parach ogniw.  Maksymalne wyciągnięcie łańcucha to 1 % jego długości. Jeżeli wartość ta przekracza 1 % (np. na 20 cm będzie to powyżej 5 mm), można stwierdzić, że łańcuch jest rozciągnięty. Nie da się naprawić rozciągniętego łańcucha rowerowego. W celu uniknięcia lub wydłużenia czasu jego eksploatacji, należy stale kontrolować stan tego elementu oraz regularnie konserwować poprzez smarowanie. Warto również co jakiś czas poddać rower czyszczeniu. W przypadku kiedy łańcuch się rozciągnie wskazana jest jego wymiana.  Przyjmuje się, że wymiana łańcucha rowerowego konieczna jest po jakiś 1500 – 5000 przejechanych kilometrów. Wszystko zależy od jakości elementu oraz sposobu eksploatacji.

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
67%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
33%
O autorze
Zdjęcie profilowe Michał Pirowski
Michał Pirowski
Najważniejsza jest pasja. Jeszcze istotniejsze to dzielić się nią z innymi.
1 Komentarze
  • Rozsierdzony
    4 maja 2019 at 00:31

    I gdzie są te tytułowe sposoby na naprawę łańcucha? Zwykły clickbait I forspwanie fraz pod wyszukiwarkę i pozycjonowanie. Tfu, gardzę.