Aktualnie czytasz:
Wentyl rowerowy Dunlopa, Presta i Schradera: czyli jakie są rodzaje wentyli rowerowych
0

Ten drobny element każdego roweru, występujący w znakomitej większości rowerów w liczbie dwóch, jest niezwykle ważny. Bez niego nie ma szans, żebyśmy przejechali nawet kilkaset metrów na naszym rowerze. Jakie są rodzaje wentyli rowerowych, które możemy spotkać w naszych jednośladach?

Są trzy najpopularniejsze wentyle rowerowe.

Pierwszym z nich jest wentyl Dunlopa, powszechnie nazywany wentylem rowerowym. Jeżeli kiedyś w dzieciństwie – tak jak ja w latach ’90 – jeździliście rowerem, to na 99% jego dętki wyposażone były w takie właśnie wentyle. Niestety wentyl ten był zawodny, często przepuszczał powietrze i nie był w stanie trzymać wysokich ciśnień. Zastąpiony więc został dwoma innymi rozwiązaniami.

Wentyl Schradera, czyli nie inaczej, jak popularny wentyl samochodowy, który możemy spotkać w każdym aucie, czy motocyklu. Wielkim plusem posiadania roweru, który wyposażony jest w dętki z zaworem samochodowym, jest to, że możecie dopompować ciśnienie na każdej stacji benzynowej, która wyposażona jest w kompresor.

Wentyl Presta, czyli tzw. wentyl francuski (na zdjęciu). Ten wentyl jest cieńszy od wentylu samochodowego i jeszcze bardziej od niego szczelny, dlatego zastosowanie znajduje w rowerach, które jeżdżą na wysokim ciśnieniu – np. rowery szosowe. Jego kolejną zaletą jest to, że jest blokowany specjalną nakrętką, uniemożliwiającą ucieczkę ciśnienia, ale w razie potrzeby, sama procedura spuszczenia powietrza z dętki jest w tym wentylu najprostsza.

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
100%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%