Aktualnie czytasz:
Ustawianie siodełka rowerowego czyli siodłofitting cz. 2 – odpowiedni kąt
To warto wiedzieć
0

Czytaliście już pierwszą część naszego poradnika noszącego nazwę siodłofitting? 🙂 Jeśli nie, to zachęcam – znajdziecie ją -> TUTAJ <-. Dzisiaj bowiem kontynuujemy rozważania dotyczące wygodnego i optymalnego ustawienia rowerowego siodełka. Co tym razem?

Poza odpowiednią wysokością o której pisałem ostatnio, istotnym parametrem siodełka jest jego pochylenie. Niektórzy lubią, gdy przednia część siodełka zadarta jest ku górze, jeszcze inni wolą opuścić ją w dół. Spora część z tych osób nie wie dlaczego akuratnie w ten sposób ma ustawione siodło – po prostu tak było od nowości i zostało. Warto zadać sobie odrobinę trudu i spróbować wrócić siodełkiem do pozycji neutralnej. Być może okaże się, że jest ona wygodniejsza. Ale co to jest pozycja neutralna? Generalnie zasada jest prosta: siodełko powinno być poziomo i kropka. Wszelkie pochylenia wynikały będą z indywidualnych preferencji popartych doświadczeniem, albo źle dobranego rozmiaru roweru.

Łatwo się mówi – wrócić siodełkiem do pozycji neutralnej. Tylko jak? O ile odkręcenie jednej czy dwóch śrub nie będzie problemem, o tyle ustawienie kąt może już nieco komplikować to zadanie. Nie każdy ma przecież pod ręką poziomicę. Z pomocą spieszy nam technologia, którą praktycznie każdy posiada w kieszeni. Mowa o smartfonie z zainstalowaną odpowiednią aplikacją – znalezienie jej nie będzie trudne. Wystarczy w wyszukiwarce sklepu z aplikacjami wpisać słowo ‚poziomica’, a naszym oczom ukaże się cała masa programów które pomogą nam w dalszej pracy. Poziomica ze smartfona nie jest idealna. Nie radzę układać według jej wskazań płytek na ścianie :). Aczkolwiek na nasze potrzeby dokładność takiego rozwiązania będzie wystarczająca.

Co dalej? Wystarczy położyć telefon z włączoną aplikacją poziomicy na siodełku w możliwie najprostszym jego miejscu, a następnie je wypoziomować. Gotowe! Poziome ustawienie mojego siodełka pokazałem na poniższej fotografii. Takie położenie naszego siedziska będzie stanowiło dobry punkt wyjścia do dalszych korekt, o ile będą one potrzebne :).

jednolad

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
100%
Smutne
0%
O autorze
Zdjęcie profilowe Piotr Horniak
Piotr Horniak